środa, 30 marca 2016

Depresja reaktywna – czyli co?



Depresja reaktywna pojawia się w życiu pacjenta jako reakcja na trudne, traumatyczne, przykre doświadczenie życiowe. Występuje także pod inną nazwą – jako depresja egzogenna. Wydarzeniem trudnym lub traumatycznym może być utrata kogoś lub czegoś, toteż często diagnozuje się tego typu depresję u osób, które straciły bliską osobę i przeżywają żałobę.     

Choć jest dużo prostsza zarówno do zdiagnozowania jak i wyleczenia niż depresja endogenna, to nie można jej lekceważyć. 
Czynnikiem wyzwalającym depresję reaktywną mogą być okresy kryzysu gospodarczego. Ktoś to wcześniej radził sobie świetnie i miał dobrą posadę, nagle staje się bezrobotnym, stąd już krok do depresji w wyniku utraty poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego.  

Do trudnych doświadczeń, które mogą wyzwolić wymienioną depresję, należą także: rozwód, choroba, wypadek. W każdym z wymienionych zdarzeń coś tracimy: żonę/męża, dobre zdrowie, dobrostan psychiczny i fizyczny.

Depresję reaktywną leczy się przy pomocy psychoterapii, jeśli jednak ta metoda zawodzi, stosuje się także farmakoterapię. Rokowania są dobre i pacjenci po podjęciu leczenia, szybko wracają do dawnego dobrego samopoczucia.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz