wtorek, 10 stycznia 2017

Depresja szczytu



Depresja z odciążenia lub też depresja szczytu to mało znane zaburzenie. W tym artykule postaramy się przybliżyć czytelnikowi podstawowe informacje na ten temat. O depresji z przeciążenia lub depresji szczytu mówi się, gdy pacjent odczuwa przygnębienie, apatię, zniechęcenie – w związku z ustaniem zadań do wykonania, obowiązków, a także rozmaitych obciążeń psychicznych.

 Specjaliści wskazują na fakt, że ww. stany psychiczne (apatia, zniechęcenie, przygnębienie) obserwują nader często u osób, które przebywają na urlopie, mają wolne dni od jakichkolwiek obowiązków i zadań. A zatem wtedy, gdy nie są narażone na jakikolwiek stres.

Znany i ceniony polski psychiatra – Antoni Kępiński – wskazywał, że depresja taka, może pojawić się także u niektórych osób po osiągnięciu upragnionego celu. Tym celem, a zarazem sukcesem może być zbudowanie własnego domu – po kilku latach starań, sukcesy w pracy zawodowej lub także założenie własnego, dobrze prosperującego biznesu. To wtedy paradoksalnie, u ludzi pojawia się pustka i brak możliwości cieszenia się swoim sukcesem.

Warto dodać, że to właśnie Kępiński nazwał depresję z odciążenia – depresją szczytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz