piątek, 2 czerwca 2017

Depresja osób starszych




Z roku na rok wzrasta liczba zdiagnozowanych zaburzeń depresyjnych u seniorów. Może warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje? Czy jest to powiązane bezpośrednio ze starzeniem się czy też może pogorszenie nastroju ma inne przyczyny?

Depresja to choroba, która jest diagnozowana w różnych grupach wiekowych. Pojawiają się doniesienia o dzieciach z tym problemem, niemniej jednak znacznie częściej depresję diagnozuje się u osób dorosłych, w tym także u seniorów. W przypadku tej ostatniej grupy wiekowej przyczyn upatruje się zarówno w zmianach organizmu, które pojawiają się wraz z wiekiem takich jak zmiany w mózgu, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, czy powstawanie nieporadności. Drugą grupą przyczyn są te, które wiążą się funkcjonowaniem w społeczeństwie. Dzisiejsi seniorzy wraz z odejściem na emeryturę często tracą kontakt z innymi ludźmi. O ile w pracy mieli codzienny kontakt z kolegami i koleżankami, o tyle po jej zakończeniu wiele tych znajomości zanika. Dodatkowym bodźcem negatywnym jest także zmiana nastawienia młodego pokolenia do seniorów. Młodzi nie chcą mieszkać z rodzicami czy dziadkami, a często zdarza się, że ograniczają wszystkie spotkania do minimum. Dla seniora jest to przykre i potęguje poczucie osamotnienia. Te wszystkie czynniki sprawiają, że zapada się on w sobie i pojawiają się wyraźne symptomy depresji.
Problemem w przypadku osób starszych jest wczesna diagnoza choroby. Samotność sprawia, że osoby z zewnątrz nie są w stanie wskazać na konkretne objawy chorobowe, a sam senior niekoniecznie je zauważa. Osoby postronne, niektóre objawy takie jak niechęć do kontaktów, wycofanie się czy gorsze samopoczucie i towarzyszące temu objawy somatyczne zrzucają na karb starzenia się a nie choroby.
Depresja osób starszych jest spotykana coraz częściej. Bywa, że przez długi czas jest niezdiagnozowana, co jest dużym problemem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz