wtorek, 2 stycznia 2018

Cyklotymia – czy to depresja?





Cyklotymia jest niekiedy uważana za łagodniejszą formę choroby dwubiegunowej. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zaburzenie a nie choroba. Osoby, u których występują objawy cyklotymii nie zawsze muszą cierpieć z powodu tego zaburzenia, ale mogą charakteryzować się tzw. osobowością cyklotymiczną.


Jak już wyżej wspomniano cyklotymia swoimi objawami przypomina chorobę dwubiegunową. Pojawiają się w niej bowiem stany podobne do depresyjnych, czyli odczucie smutku i zniechęcenia, naprzemiennie ze stanami podobnymi do maniakalnych – charakteryzującymi się nadaktywnością i zbytnią wesołością. Oba te stany mogą przechodzić płynnie jeden w drugi lub też mogą być przerywane okresami normalnego nastroju.

O cyklotymii, jako zaburzeniu psychicznym, można mówić, gdy jej objawy są obserwowane przez co najmniej dwa lata. Przerwy między stanem smutku a radości mogą trwać maksymalnie dwa miesiące.  W przypadku, gdy objawy trwają krótko i pojawiają się nieregularnie, a okresy normalnego nastroju są dłuższe można mówić o osobowości cyklotymicznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz